Урок української літератури в 6 класі, вч.Панов Г.О.

                      Урок з української літератури в 6 класі.

Тема. Леся Воронина - сучасна письменниця, авторка багатьох книг для дітей. Фантастична, романтична, багатоепізодна повість «Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку №9».

Мета: зацікавити шестикласників життєвим і творчим шляхом сучасної письменниці, авторки багатьох книг для дітей Л. Ворониної; розвивати навики аналізу її фантастичної багатоепізодної повісті, виявити ідейно-тематичну спрямованість твору, особливості назви; розвивати вміння толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію; прищеплювати інтерес до пізнання нового, виховувати прагнення до самовдосконалення, самореалізації в ім’я добра.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Лесі Ворониної, мультимедійна презентація, ілюстрацій- ний матеріал, книжкова виставка письменниці.


Епіграф уроку:                      Не думай про страх, то його й не буде.
 Народна мудрість.


Х І Д   У Р О К У

І. Організаційний момент.
Радий вас всіх бачити на нашому уроці літератури. Ми сьогодні як справжні літературознавці будемо досліджувати літературний матеріал, розкривати деякі таємниці. А в кінці уроку ви поділитеся своїми спостереженнями  і висновками.
1. Зясування емоційної готовності до уроку.
-  З яким  настроєм ви прийшли на сьогоднішній урок?
- Чи боїтеся ви чогось у житті?
- Чого найбільше боїтеся?

2. Асоціативні вікна.

Поясни лексичне значення
Страх – це…
 Підбери синоніми
Створи асоціативний ланцюжок
Підбери антоніми

ІІ.  Повідомлення теми і мети уроку.  Мотивація навчальної діяльності.
 Поетична хвилинка.
- Боягузів завжди осуджують у народі, вони є і предметом насмішок. Про них складено багато гуморесок, жартів та анекдотів.
- А як можна побороти страх?
- Відповідь на це запитання ми спробуємо отримати впродовж декількох уроків, вивчаючи повість Лесі Ворониної «Таємне Товариство боягузів, або Засіб від переляку №9». А ще дізнаємося багато цікавого про сучасну письменницю, яка пише  захоплюючі твори для дітей.
Перегляд трейлеру до твору.

ІІ. Актуалізація опорних знань.  
- Що називається повістю?
- Що називається пригодницькою повістю?
- Що таке сюжет твору?
- З яких частин складається сюжет?
- Як називається подія, що є моментом найбільшого напруження?

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Розповідь про письменницю (Мультимедійна презентація «Леся Воронина»).
Леся Воронина (справжнє ім’я Вороніна Олена Анастасіївна) улюблена письменниця багатьох дітей, журналістка, перекладачка.
Літературні псевдоніми:
Гаврило Ґава, Ніна Ворон, Олена Вербна, Сестра Лесич. 
Народилася 21 березня 1955 року у Києві в письменницькій родині. Назвали Лесею на честь Лесі Українки, та в паспортному столі не захотіли записувати, сказали: «Таково імені нєту», а Леся, мовляв, – похідне від Лариси або Олександри, тож мама записала мене Оленою. Та я все життя – Леся»). Дід - Прохор Воронин - був письменником, тато - художником-оформлювачем та реставратором. Мама перекладала книжки з кількох європейських мов. Маленька Леся почувалася білою вороною, бо розмовляла у російськомовному Києві українською. Рано почала читати. І сама дуже швидко почала вигадувати різні історії. Мені здавалося, що це є в кожної людини. З подивом дізналася, що такі здібності мають не всі, а діти ж люблять різні цікаві історії! Я й ста­ла таким собі неформальним лідером у садку, а потім у школі. Мої одноклас­ники страшенно любили слухати ті кумедні побрехеньки. А ще я вміла досить точно копіювати й пародіювати інших, вигадувала різні сценки. Та хоча зрос­тала в літературному середовищі, пись­менники здавалися мені якимись осо­бливими, унікальними – куди вже мені до тих небожителів?! Але все одно пи­сати почала рано (для себе) десь у пер­шому класі»).
1972 р. вступила на заочне відділення філологічного факультету Київського держуніверситету ім. Т. Г. Шевченка, який закінчила 1979 р. За роки навчання встигла попрацювати кур’єром у Спілці письменників України, лаборантом у школі, електромонтером на деревообробному комбінаті, екскурсоводом у Музеї народної архітектури та побуту в Пирогово і т. д. Мандрувала Україною (автостопом) та Польщею (на байдарках). Протягом 1987–1991 рр. працювала редактором відділу літератури та мистецтва журналу «Україна». З 1991 року працювала у дитячому журналі «Соняшник» (з 1992 до 2006 року — головним редактором часопису). Нині – автор та ведуча програм на радіо «Культура». Член Спілки письменників України, член Асоціації Українських письменників. Пише для дітей, бо вважає,  «що найкращі люди – це діти й підлітки, вони щирі й безкомпромісні. Вони вірять, що світ можна змінити на краще, вміють дружити й жертвувати собою заради іншого, сприймають життя оголеними нервами. Це вже потім на людині наростає захисний панцир і вона вчиться йти на компроміси, пристосовуватися й відмовлятися від найцінніших речей заради грошей, слави, посади…»
В одному з інтерв’ю Леся Воронина зауважила:
- Мені здається, що найгірші вчинки людина робить під впливом страху. Наше суспільство ніби й справді заражене вірусом страху, і я дуже хочу, щоб ми його позбулися. Щоб ми не привчали своїх дітей змалечку пристосовуватися й озиратися на всі боки, втягнувши голову у плечі. Отож, герої моєї пригодницько-фантастичної повісті, потрапляючи у небезпечні, а часом і неймовірні ситуації, вчаться долати переляк і  перемагати власну слабкодухість, рятуючи інших. А ще я переконана, що сміх — це неймовірно сильна зброя, адже всі паскудства у світі роблять люди, цілковито позбавлені почуття гумору.
- Як же подолав страх, цю тяжку недугу людства, головний герой повісті Лесі Ворониної «Таємне Товариство боягузів, або Засіб від переляку №9»? Вам цікаво, як цьому звичайному українському хлопчині, звичайнісінькому боягузові, вдалося врятувати Землю від космічних прибульців, які заразили більшість людей вірусом страху? Тож для цього пориньмо у світ пригод, романтики, фантастики, починаймо нашу захоплюючу подорож сторінками повісті.
2. Перегляд відео «Зустріч з відомою письменницею Л.Ворониною»
3. Робота над змістом повісті.
 Бесіда  за запитаннями.
       Як звали головного героя повісті? (Клим Джура).
       Кого він вважав своїм неминучим лихом? (Кактуса).
       Яке справжнє ім’я Кактуса? (Сашко Смик).
       Коли саме розпочалася ворожнеча між Сашком і Климом? (Битися хлопці почали ще лежачи у візочках).
       Зачитайте, як після літніх канікул змінився Кактус? (Він став схожий на гібрид жирафа з орангутангом. Тобто виріс одразу на дві голови й накачав мязи, як у Шварценеґґера).
       Як почувався Климко під час   зустрічі з Кактусом? Зачитайте цей епізод.(… втягував голову в плечі, як черепаха,яка помітила небезпеку й намагається сховатися у панцир…)
       Що трапилося із Климком після останньої зустрічі із Сашком? (Хлопчик несподівано полетів у люк).
       Куди потрапив Клим? ( Климко потрапляє до ТТБ).
       За що Климу стало соромно, коли він побачив себе на великому екрані? (Він побачив вулицю, по якій щодуху мчала якась зіщулена перелякана істота. Це був Климко, який тікав від Кактуса).
       Що запропонував механічний голос Климу? Як відреагував на це хлопчик? (Взяти участь у таємному експерименті. Схрестивши безіменний і середній пальці, пообіцяв стати агентом ТТБ).
       Хто з рідних працював у банку, де повинен був пройти своє випробування Клим? (Бабуся).
       Які захоплення були у бабусі Солі? (… готує найсмачніші пиріжки і понад усе на світі любить квіти).
       З ким проживав Климко? ( З мамою, батьком, бабусею).
       Що змусило хлопчика вступити в "бій" з прибульцями? ( Небезпека для  життя бабусі).
       Що нового дізнався Клим про свою бабусю Соломію? ( Пані Соломія видатний учений, вона винайшла протиотруту від вірусу страху).
       -  Що подумки наказав Климко прибульцям? (Відлетіти додому і ніколи не повертатися на землю).

ІV. Систематизація й узагальнення знань.
1. Конкурс «Кросворд «Герої »»
Відгадайте героя твору за його першою літерою
·        Сашко Смик.
·        Заєць.
·        Байбачок.
·        Соля.
·        Клим Джура.
·        Синьоморди.

  












С





С




З












Б










С












К




Д





С












                                                    







          





2. Складіть інформаційне гроно до слів:
                        школяр
                        
Клим              боягуз
                        «поганський Паганіні» 
                        член ТТБ
3. Гра „Займи позицію”.
- Чи можна вважати Климка боягузом? Чому?


V. Підсумок уроку.
-Про що ви сьогодні дізналися на уроці?

VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності.

VІІ.  Домашнє завдання.
1)Творчий рівень.
Написати твір “Як я ставлюся до Клима, головного героя повісті”
2)Достатній рівень.
 Скласти кросворд за твором “Таємне товариство боягузів, або засіб від переляку”
3)Середній рівень.
Намалювати ілюстрацію до одного з розділів повісті, підібрати народні прислівя та приказки про страх, боягузів

Додатки тут:
https://www.youtube.com/watch?v=95QOsQ3PPwg


https://www.youtube.com/watch?v=xeXMaSq9SZY


Немає коментарів:

Дописати коментар